Araç Muayenesi Nedir Araç Muayene Randevusu Nasıl Alınır

Araç Muayenesi Nerede Yapılır ?

Araç Muayenesi trafiğe kayıtlı araçların araçtaki mevcut kusurlarından kaynaklanan kazaları azaltmak ve doğayı kirletmelerini önlemek amacıyla yapılmaktadır. İşlemler tek yetkili olan TÜVTÜRK istasyonlarında yetkili personeller tarafından tarafından yapılmaktadır. Yalnızca Egzoz Emisyon Muayeneleri için yeterli donanım ve uygunluğa sahip olmak şartıyla dışarıdan işletmelere Egzoz Emisyon Muayenesi yapma yetkisi verilmiştir.

Muayene tarihi yaklaşmış araçlar için bir randevu alarak araçların muayene belgesi güncelleştirilmelidir.

Araç Muayene Randevusu Nasıl Alınır ?

Randevu oluşturabilmek için araç üzerine kayıtlı hiçbir Vergi, HGS – OGS, Trafik Cezası borcun olmaması ve zorunlu trafik sigortasının devam ediyor olması gerekmektedir. Eksiklikler mevcut ise randevu oluşturulamayacaktır.

Bu kontrollerin ardından dilerseniz internet ortamından veya telefon üzerinden araç ruhsat bilgileri ile size uygun bir muayene istasyonundan uygun tarih ve zaman aralığında bir randevu oluşturabilirsiniz.

TÜVTÜRK Çağrı Merkezi: 0850 222 8888
Web: www.tuvturk.com.tr

Araç Borç Sorgulama: gib.gov.tr

Araç Muayene Hazırlıkları Nelerdir?

 1. Vergi Borcu HGS- OGS Borcu veya Trafik Cezaları var ise öncelikle bu ödemeler yapılmalıdır.
 2. Zorunlu trafik sigortasının devam ediyor olması ihtiyaç var ise güncellenmesi.
 3. Aracın Ruhsat bilgileri ile randevunun oluşturulması.
 4. Opsiyon olarak dışarda yaptırabileceğiniz egzoz emisyon ölçümünün yapılması.
 5. Muayene randevusuna gitmeden önce sanayide aracın kontrollerini ve ölçümlerini yaptırmak kusurları var ise giderilmesi.
 6. Her Tip Araçta bulunması gereken malzemelerin kontrolü( İlk Yardım Çantası, Üçgen Reflektör, Yangın Söndürme Tüpü, Stepne Lastik)
 7. Araç tipine göre istenebilecek özel ekipmanlar ve çalışırlık kontrolü. (Taksi, Otobüs, Kamyon, Romörk, Traktör, Çekici v.b.)
 8. Aracınız LPG’li ise Lpg tankının ruhsata işli olduğundan ve yakıt sistemi montaj belgenizin yanınızda olduğundan emin olun
 9. Aracınızda herhangi bir tadilat yaptırdıysanız bu değişikliğin ruhsata işli olduğundan emin olun Eğer yapılan işlemler işlenmedi ise önce tadilat muayenesi randevusu alın!
 10. Muayene Esnasında Gerekli Olan Evrakların Kontrolü (Ruhsat, trafik sigortası poliçesi, egzoz emisyon muayene belgesi ve aracı muayene istasyonuna getiren ruhsattaki sahibi dışındaki bir gerçek kişi ise bu kişinin Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasını içeren resmi kimlik belgelerinden birisi bulundurulması gerekmektedir.
 11. Muayene ücreti nakit olarak tahsil edilmektedir. Yeterli miktarda nakit parayı yanınızda bulundurmayı unutmayın!

Araç Muayene Ücretlerini Öğrenmek için Tıklayın


Araç Muayene İstasyonunda Yapılan İşlemler

Araç muayene istasyonuna vardığınızda ilk olarak sıra almalı ve muayene ücretini ödemelisiniz. İlgili bölümde bir sıra numarası alarak bu işlemleri gerçekleştirebilir.
Aracınızın muayene işlemlerinin gerçekleştirilmesini bekleyebilirsiniz.

Aracınız muayene için teslim edildiğinde yetkili personel yapılan incelemeler sonucunda bir muayene raporunu düzenler ve araç ile birlikte gelen sürücüye teslim eder. Muayene raporunda araçlar mevcut kusurlarına göre Hafif Kusurlu, Ağır Kusurlu veya Emniyetsiz olmak üzere kategorilendirilirler. Hafif kusur dışındaki sebepler araçların muayeneden geçemediği eksikleri giderilerek tekrar muayene edilmesi gerektiği anlamına gelmektedir. Bunun sebebi araçtaki mevcut eksikliklerin araç sürüş güvenliğini olumsuz şekilde etkileyecek önemli kusurlar olmasıdır.

Hafif Kusur Nedir ?

Aracınızın yapılan kontroller sonucunda muayeneden herhangi bir güvenlik problemi teşkil etmeyen kusurlar ile geçmiş olduğu anlamına gelmektedir. Plakanıza muayene geçerlilik süresi belirtilen bir sticker yapıştırılır. Size muayene belgesi teslim edilir. Teslim edilen bu evrak sonraki muayene tarihinize kadar geçerlidir. Belgenizi incelediğinizde aracınızda hangi hafif kusurların bulunduğu alt kısımda görebilirsiniz.

Hospitacar Yetkili Oto Ekspertiz

Yazar: HOSPITACAR OTO EKSPERTİZ

Araçlar hakkındaki güncel bilgileri yakından takip edip sürekli kendini güncelleyen, bilgilendirici içerikler oluşturan bir blog yazarı.