kaza tespit tutanağı nasıl doldurulur

Kaza Tespit Tutanağı Nedir, Nerelerde Kullanılır?

Kaza tespit tutanağı, maddi hasarlı trafik kazalarında polis veya sigorta şirketine ihtiyaç duymadan tarafların aralarında mutabık olarak düzenlemiş olduğu tutanak türüdür. Bu tutanak yalnızca maddi hasarlı trafik kazalarında düzenlenebilir ve bazı maddi hasarlı trafik kazalarında trafik polisi çağırmak gerekebilir. Trafik polisi çağırabileceğiniz durumlardan bazıları şunlardır;

  • Taraflardan birisi sürücü belgesiz(ehliyetsiz) araç kullanıyor veya sahip olduğu sürücü belgesi kullandığı araç sınıfına sahip değil ise
  • Taraflardan birisinin alkol kullanımı şüphesi duyuluyor ise
  • Taraflardan birisinin kullanmış olduğu araç kamu malıysa veya kamu eşyasına zarar geldi ise
  • Taraflardan birisinin zorunlu trafik sigortası yok ise
  • Kaza durumunda taraflarda veya üçüncü kişilerde yaralanma/vefat durumu söz konusu ise
  • İkiden fazla aracın karıştığı trafik kazalarında

trafik polisi çağırılarak tutanak tutturulur.

 

Bir kaza durumunda taraflar önce kendilerini sonrasında karşı tarafın sağlık durumunu kontrol etmelidirler. Ardından araçları kaza yerinden hareket ettirmeden araçların plakalarıda gözükecek şekilde kaza durum fotoğraflarını ve yine araçların da gözükeceği şekilde çevrenin fotoğrafları çekilmelidir sonrasında kaza tespit tutanağı düzenlenmelidir.

Kaza Tespit Tutanağı Nasıl Düzenlenir?

Kaza tespit tutanağı üzerinde bulunan tarih-saat bilgisi, yer bilgileri, sürücü bilgileri, araç bilgiler, sigorta poliçe bilgileri, varsa görgü tanığı bilgileri eksiksiz bir şekilde doldurulmalıdır. Eğer kaza durumu kaza tespit tutanağı üzerinde verilen kaza örneklerinde birisine aitse kaza örneğinin bulunduğu kutucuğu işaretlemek işlerimi biraz daha kolaylaştıracaktır. Eğer kaza durumunuz örneklerde verilmemişse aşağıda araçların kuş bakışı gözüktüğü alanda aracınızın ilk darbeyi aldığı kısmı ufak bir noktayla belirterek ok işareti ile göstermeniz gerekir. Ardından Sürücü Görüşleri yazan bölüme aracın trafikteki ve çevredeki durumu, kazanın nasıl gerçekleştiğini kendi açınızdan yazarak İmza bölümüne ıslak imzanızı atarak kaza tespit tutanağını sigorta firmanızın anlaşmalı olduğu servise, sigorta şirketine veya polis merkezine teslim edebilirsiniz.

Kaza tespit tutanağı tutulan kazalar araçlara hasar kaydı veya tramer bilgisi olarak işlenir. Eğer kaza sonrası tutanak tutulmamış ise araçların tramer sorgularında kaza bilgisi gözükmeyecektir.

Yazar: HOSPITACAR OTO EKSPERTİZ

Araçlar hakkındaki güncel bilgileri yakından takip edip sürekli kendini güncelleyen, bilgilendirici içerikler oluşturan bir blog yazarı.