antifiriz ne işe yarar

ANTİFİRİZ NE İŞE YARAR ?

Antifiriz, adını özellikle kış aylarında sıkça duyduğumuz kimyasal bir maddedir. Peki antifiriz ne işe yarar ? Bu yazımızı okuduktan sonra antifiriz kullanımı hakkında daha fazla bilgi sahibi olacak  ve aracımıza başka ne gibi faydalar sağladığını öğrenmiş olacaksınız.

Soğuk hava şartlarında aracımızın soğutma suyunun donmasını engellemek gibi çok önemli bir görevi olan bu kimyasal madde suya karıştırıldığı orana göre 0 derecenin altındaki hava koşullarında koruma sağlamaktadır.

Antifiriz kullanımından verim alabilmek için dikkat etmemiz gereken bazı hususlar mevcut bunlar;

  • Musluk suyu gibi sert sular kullanmak yerine daha yumuşak sular tercih edilmelidir. Musluk suyu antifirizin etkisini azaltmaktadır.
  • Antifiriz – su karışım oranını yaşadığımız iklim şartlarına göre ayarlamak. %35 oranda antifiriz kullanımı -19 dereceye kadar donmayı engellerken %50 oranda kullanılan antifiriz -38 dereceye kadar donmayı engellemektedir.
  • Kaliteli antifiriz kullanmak. Her üründe olduğu gibi antifiriz seçiminde de fiyat dışında kalitesinide önemsemeliyiz. Kalitesiz bir antifiriz etki ömrünü erken tamamlayacak ve kullanımdaki verimi daha düşük olacaktır.
  • Yıllık olarak antifirizin koruyucu özelliğini kontrol ettirmek. Bomemetre veya refraktometre cihazı ile yapılan ölçümlerle bunu öğrenebilirsiniz.

Peki bunların dışında antifiriz ne işe yarar ? Antifriz radyatörü ve soğutma sisteminde oluşan pas ve korozyonu önlemekte kullanılmaktadır. Bir diğer önemli özelliği de suyun kaynama derecesini arttırarak hararet durumunu önlemektir. Eksilen soğutma suyu yerine yalnızca su eklenmesi yaz aylarında aracınızın motorun hararet yapmasına sebep olabilir.

Çok önemli bir uyarı ! Uzun süre antifiriz kullanılmamış bir aracınız varsa ve antifiriz eklemesi yaparsanız. Sıklıkla aracınızın soğutma suyu seviyesini kontrol etmeniz gerekmektedir. Çözülen pas ve korozyonların soğutma su hortumlarında kaçağa sebebiyet verme ihtimali yüksektir. Soğutma su hortumlarının da değiştirilmesi önerilir. Bir sonraki yazımızda hararet sebepleri ve hararet durumunda yapılması gerekenlere yer vereceğiz.

Hospitacar Yetkili Oto Ekspertiz

Yazar: HOSPITACAR OTO EKSPERTİZ

Araçlar hakkındaki güncel bilgileri yakından takip edip sürekli kendini güncelleyen, bilgilendirici içerikler oluşturan bir blog yazarı.