Duman atma sorunu

ARAÇLAR NEDEN EGZOZDAN DUMAN ATAR?

1-SİYAH DUMAN ATMA SORUNU

Hava Filtresinin Siyah Duman Atmaya Etkisi

Duman atma sorunu için sebeplerinden biri hava filtresinden kaynaklanan sorunlardır. Hava filtresinde meydana gelen sorunlar aracın siyah duman atmasına sebep olabiliyor. Hava Filtresi tıkandığında veya gerektirdiği gibi görevini yerine getiremediğinde silindir içerisindeki yanma odalarına yeterli hava miktarını iletemiyor. Bu sebep ile de yakıt için gerekli olan hava miktarı yetersiz olduğundan sağlıklı bir yakıt yanması gerçekleşemiyor. Bu durumda aracın yakıt tüketimi artış göstermektedir. Hava Filtresini zamanında değiştirmek aracınızın hem yakıt sistemi hem de egzoz sistemi için gerekli bir durumdur.

EGR(Exhaust Gas Recirculation)’nin Siyah Duman Atmaya Etkisi

EGR valfinin görevi egzozdan atılacak yanmamış yakıtı silindirlerin içerisindeki yanma odalarına tekrardan göndererek egzozdan atılacak zararlı gazların miktarını azaltmaktır. EGR valfi kurum bağladığı zamanda araç egzozdan siyah duman atmasına sebep olabilir.

2- BEYAZ DUMAN ATMA SORUNU

Beyaz renkli egzoz dumanı kullanıcıların sıklıkla karıştırdığı duman biçimidir. Çok ince, şeffaf su buharı şeklinde ise bunun nedeni egzoz gazının içerisinde de bulunan su buharıdır. Bu su buharı egzozdan çıkışında dışarıdaki hava ile karşılaştığında yoğunlaşmaya başlar. Bunun sonucunda egzoz çıkısında nem veya su buharı görülebilir.

Beyaz duman ise aracın soğutma su sisteminde bir problem olduğuna işaret etmektedir. Motor bloğu içerisindeki kanallardan geçmekte olan soğutma suyu silindir içerisindeki yanma odalarına karışması sonucunda egzoz sisteminden dışarıya beyaz duman olarak atılması sebebiyle gözlemleyebileceğimiz duman çeşididir.

Peki neden soğutma suyu yanma odalarına karışır? Bu sorunun başlıca nedenlerine baktığımızda Silindir Bloğu ve Silindir Blok Contasındaki oluşan problemler bu duruma sebep olabilir.

3-GRİ DUMAN ATMA SORUNU

Turboya sahip araçlarda turbo bağlantılı nedenlerden kaynaklanır. ise turbonun yağ yakması sonucunda daha çok griye yakın bir renkte egzozdan duman çıktığını gözlemlemek mümkündür. Yağ eksiltme ve çekişten düşme gibi belirtileri vardır.

4-MAVİ DUMAN ATMA SORUNU

Kullanıcıların rahatlıkla ayırt edebileceği diğer duman çeşitleriyle karıştırmayacağı duman çeşidi işe mavi dumandır. Silindirlerin içerisindeki yanma odalarına motor yağının karışması sonucunda egzoz sisteminden dışarıya mavi duman olarak atılması sebebiyle gözlemleyebileceğimiz duman çeşididir.

Peki neden motor yağı yanma odalarına karışır? Blok içerisindeki pistonlarda bulunan segmanların ve sübap contalarının aşınması sonucunda yanma odasına karışan motor yağı bu durumlara sebep olabilir.

Hospitacar Yetkili Oto Eksperiz

Yazar: HOSPITACAR OTO EKSPERTİZ

Araçlar hakkındaki güncel bilgileri yakından takip edip sürekli kendini güncelleyen, bilgilendirici içerikler oluşturan bir blog yazarı.