turbo neden bozulur

Turbo neden kullanılır?

Yeni nesil araçlar özelliklerinin dışında yakıt tasarrufu konusunda da birbirleriyle yarışır vaziyette. Bunun başlıca sebebi son tüketici olan kullanıcıların tercihlerini belirlemede yakıt tüketiminin önemli bir unsur olmasıdır. Bunun dışında düşük yakıt tüketimi daha az hava kirliliğine sebep olacağı için dolaylı yoldan doğaya da daha az zarar vermektedir.

Araç üreticileri yakıt tasarrufu konusunda düşük motorlardan daha yüksek beygir ve tork gücü almak için turbo veya supercharger beslemeli motorları seçenek olarak sunmaktadırlar. Avantajlarının daha fazla olması sebebiyle turbo beslemeli motorlar daha fazla tercih edilmektedir.

Turbo nasıl çalışır?

Kafanızı çok karıştırmadan kısaca açıklamak gerekirse turbonun çalışma prensibi motorun yanma odalarına fazla oksijen vererek daha kaliteli yanma gerçekleştirmektir. Bu sayede motor daha az yakıt ile daha fazla güç üretmesidir.

Teknik olarak açıklaması ise motordan çıkan egzoz gazlarının egzoz türbinlerini döndürmesi sonucu bir kol kompresör türbinlerini çevirir. İçerideki hava soğutulmak için ve intercooler’a iletilir. Soğuyan havanın molekülleri küçülecek ardından sıkıştırılmış hava ile birlikte tekrar motora verilerek daha kaliteli bir yanma gerçekleştirecektir.

 

Turbo Neden Bozulur?

Turbo Motorlu Araçların Kullanımı İçin Önemli Tavsiyeler

Genel tavsiyeler;

  • Kaliteli yakıt tercih ediniz. Kötü yakıt turbo sistemi içinde kurum oluşmasına sebep olabilir.
  • Yağ değişim aralıklarını geçirmeyin ve en kaliteli yağı tercih edin. Yağ aracın sürtünme ve ısınmayı engelleyici özelliğiyle oldukça kritik bir öneme sahiptir.
  • Hava filtre değişimini ihmal etmeyin. Hava filtresinden yeterli miktarda hava çekilemezse motor yeterli performansı üretemeyecektir. Hava filtresini temizlemek gibi yöntemleri kesinlikle tavsiye etmiyoruz.

Aracı çalıştırmadan önce;

  • Turbolar ayrı bir yağlama sistemine sahip değildir. Karterde bulunan motor yağını kullanır bu yüzden aracımızı çalıştırdığımızda ortalama bir dakika rölantide çalıştırırsak yağ turbo sistemine ulaşır ve turbo daha uzun ömürlü kullanılabilir.
  • Soğuk hava şartları yağın akışkanlık seviyesini olumsuz yönde etkileyeceği için rölantide bekleme süremizi arttırarak yağın uygun sıcaklığa erişmesini beklemekte bir diğer tavsiye edilen kullanım şeklidir.

Aracı kullanırken;

  • Aracımız ile yola çıktığımızda direk yüksek devirlere çıkmaktan kaçınmalı yağın incelerek tüm parçalara erişmesini beklemek gerekmektedir. Özellikle İlk 5 dakika için 2500 devri geçmekten kaçınmalı.
  • Düşük devirlerde düz yol veya yokuş yukarı giderken gaza yüklenmek yerinde vites küçülterek hızlanmalıyız.
  • Aracımızı uzun süre yüksek devirlerde kullanmaktan kaçınmalıyız.

 

Umarız turbo neden bozulur ? yazımız aklınızdaki soru işaretlerini kaldırmıştır. Daha fazla blog yazısı için bizi takipte kalın.

Hospitacar Yetkili Oto Ekspertiz

Yazar: HOSPITACAR OTO EKSPERTİZ

Araçlar hakkındaki güncel bilgileri yakından takip edip sürekli kendini güncelleyen, bilgilendirici içerikler oluşturan bir blog yazarı.