araç boyasına zarar veren maddeler

ARAÇ BOYASINA ZARAR VEREN MADDELER VE  ALIŞKANLIKLAR NELERDİR?

TEMİZLİK BAKIMINI İHMAL ETMEK

Birinci maddemiz aracını arada sırada yıkatıp kozmetik bakımına önem vermeyen kullanıcılar için. Aracınızın kirli olmasının boyasına tabiki bir zararı yok ama bazı dış etkenler bunu zararlı hale getirebiliyor. Şimdi sizlere onlardan bahsedeceğim;

  • KUŞ GÜBRELERİ

Araç boyasına zarar veren maddeler arasında masum gibi görünen kuş gübreleride var Aracınızın verniğine ve boyasına ciddi anlamda zarar verir. Aracın üzerinde bulunduğu sürece verdiği hasar aracın tekrardan boyanmasına kadar gidebilme ihtimali vardır. Gördüğümüz anda temizlemeli veya 1 haftada bir aracımızı yıkatmamız araç boyası için önemlidir.

  • AĞAÇ REÇİNELERİ

Aracınızı ağaçların altına bırakmamaya özellikle özen göstermeniz gerekmektedir. Ağaç reçineleri araç boyasına zarar veren maddeler arasında ikinci sıradadır.Aracın üzerine damladığında boyaya kısa sürede zarar verir ve aracın boyasını kabartma ihtimali vardır. Bu durumda aracın boyanması hem aracınıza değer kaybettireceği gibi hem de fabrikada atılan boyanın yerini tutmaz. Bu nedenle aracınızı ağaçların altına bırakmaktan kaçınmanız gerekmektedir.

FIRÇA VEYA BENZİNLİK OTOMATLARI

Araçlarınızı yıkarken veya yıkatırken kesinlikle fırça kullanmamalı veya kullandırılmamalıdır. Fırçalar ve benzinlikteki otomatlar aracın dış yüzeyini çizer, verniğini alır, aracınızın boya görünümünü matlaştırır. Araç boyasındaki vernik zarar gördüğünden yukarıda belirttiğimiz kuş gübreleri ve ağaç reçineleri aracın boyasına daha çabuk ve daha etkili zarar verir.

Peki araçlar nasıl yıkanmalı? Araçları yıkarken her zaman yıkama süngerleri kullanmaya özen göstermelisiniz. En az iki adet sünger kullanılmalı. Bunlardan bir tanesini aracınızın kaportası için diğerini ise jant ve lastiklerinizi temizlemek için kullanmaya özen göstermeniz gerekmektedir. Aracınızı yıkmaya başlamadan önce üzerindeki çamuru mümkün ise basınçlı su ile çıkartmaya özen gösterin aksi takdirde sünger dahi kullansanız aracınızı çizme ihtimali yüksektir. Güneş altında aracınızı yıkamamaya özen gösterin. Sünger kullanımında her ne kadar temizlesek de gözeneklere kirler dolabileceğinden maksimum 15 yıkama da bir değiştirmek araç boyası için yararlı ve gereklidir.

PASTA İŞLEMİ

Pasta işlemi aracın üzerindeki katmanı inceltme işlemidir. Çok sık yapılması veya bilinçsiz kişiler tarafından yapılması aracınızın verniğine zarar verebilir. Genellikle araçtaki çizikleri gidermek bazı durumlarda aracın boyası matlaştığında parlatmak için yapılan bir işlemdir. Aracınıza pasta yaptırırken dikkat etmeniz gereken konu ise bilinçli ve işin ehli kişilere yaptırmanızdır. Ucuz maliyet tercihleri sizlere daha fazla maliyet oluşturma riskleri taşımaktadır. Pasta yaparken kullanılan malzemenin kalitesi ve kullanılan cihazın uygunluğu doğru tercih edilmezse aracın boyasında dalgalanmalar, yanık lekeleri ve hareler bırakabilir ve bunların çözümü sizlere daha yüksek maliyet oluşturur.

ARAÇ BOYASINA ZARAR VEREN DİĞER MADDELER

Dışarıda aracımızı yıkatırken ne kullandığını bilmediğimiz otomatlar, İnternet üzerinden satılan lisanssız, kalite belgeleri olmayan ürünler, tiner, fren hidroliği, çamaşır suyu gibi sert kimyasallar kullanımı veya aracınızla teması durumunda aracınızın verniğine farklı ölçülerde zararlar verecektir.

Bahsetmiş olduğumuz bu hususların hepsi araç alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında yer almaktadır. Araç incelerken kaportasının temiz olmasına özen göstermenizi tavsiye ederiz.

 

Umarız Araç Boyasına zarar veren alışkanlıklar nelerdir ? yazımız aklınızdaki soru işaretlerini kaldırmıştır. Daha fazla blog yazısı için bizi takipte kalın.

Hospitacar Yetkili Oto Ekspertiz

 

 

Yazar: HOSPITACAR OTO EKSPERTİZ

Araçlar hakkındaki güncel bilgileri yakından takip edip sürekli kendini güncelleyen, bilgilendirici içerikler oluşturan bir blog yazarı.

Yorum Kapalı.