araç alırken dikkat edilmesi gerekenler

İkinci El Araç Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İkinci el araç tercih eden kullanıcılar için; aracın markası, modeli, paketi ve fiyatının dışında araç seçimimizi etkileyen mevcut durumu hakkındaki detaylar gibi birçok değişken harmanlanarak seçim yapılmaktadır. Doğru aracı seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiği hakkında sizlere bir dizi önerimiz olacak. İzlemeniz gereken adımlar sırasıyla;

Marka belirlemek ve Paket Seçimi

Marka seçimi konusunda her markanın kendine özgü tasarımsal farklılıkları bulunmaktadır. Görsel farklılıkların dışında paketlerine göre araçların ön plana çıkardığı donanımsal farklılıklar da bulunmaktadır. Donanım özellikleri araç karşılaştırması yaparken öncelikli kriterler arasında bulunmalıdır. Öneride bulunmak gerekirse donanım olarak sürüş güvenliğine ekstra önem vermekte olan markaları tercih etmenizi öneririz.

Kriterlere Uygun Araçların Araştırılması

İhtiyaçlarımıza uygun marka ve paket seçenekler belirlendikten varsa markanın kronik problemleri araştırılmalıdır.Sonrasında ikinci el araçlar arasından bütçemize uygun ve bize masraf açmayacak seçeneklerin araştırılma süreci başlamaktadır. İnternet ortamında, bayiler ve galericiler aracılığıyla veya bir arkadaş tavsiyesiyle ihtiyacınız olan aracı bulabilirsiniz.

Araç Hakkında Ön Bilgi Edinme

Araç sahibi veya satıcısından aracın mevcut durumu hakkında bilgiler istenir. Bakım evrakları, varsa aracın kazaları ve kaporta durumu, varsa arızaları ve masrafları gibi bilgiler araç sahibinden istenmelidir. Araç sahibi bazen bu bilgilere sahip olmayabilir veya gerçekleri saklamak niyetinde olabilir.

Hasar Kaydı (Tramer ) Sorgulama

Almak niyetinde olduğumuz aracın sigorta kayıtlarına geçmiş kazalarını ve başına gelmiş olabilecek olumsuz durumları öğrenmek adına 5664 Tramer sorgulaması yapmayı kesinlikle unutmayınız. Hasar kaydı sorgulaması yalnızca kazalardan oluşmaz çalınma, yangın, dolu, su ve sel hasarları gibi birçok hasar kaydı çeşidi bulunmaktadır.

Araç İnceleme

Bilgiler, belgeler ve beyanlar ışığında bize uygun olduğunu düşündüğümüz aracı incelemek adına araç başında dikkat etmeniz gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Teknik kontroller hakkında bilgi sahibi olsak dahi kontrolleri tam olarak gerçekleştiremeyeceğimiz için aracın kozmetik incelemesini yaparak teknik incelemesini bir sonraki adım olan oto ekspertiz sürecine bırakmanızı tavsiye etmekteyiz.

Aracın direksiyon, vites ve pedallar üzerindeki yıpranmaları araç km seviyesi baz alınarak dikkatlice analiz edilmelidir. Kaporta aksamında parçaların kesişim noktalarındaki çizgiler eşit aralıklarla devam etmelidir. Belirli bölgelerde birleşim noktalarının eşit boşlukta olmaması bu bölgenin hasar almış olabileceğini gündeme getirir.

Kaputu açtığınızda; far ayakları, ön tampon bağlantı noktaları ve ön panjur ayaklarına özellikle dikkat edin. Bu bölümler önden alınan hasarları en kolay anlayabileceğiniz parçalardan oluşur.

Aracın iç ve dış kozmetiğini incelerken en dikkat edilmesi gereken konular araç dışının temiz olması ve koltuk kılıfları var ise bunların çıkartılmasıdır. Dış yüzeyi kirli araçlar çizik ezik veya başka kusurları gizleyebilir, bizleri yanıltabilir. Aracın kaportasını incelerken araç boyasına zarar veren maddeler yazımızda bahsettiğimiz hususların aracın kaportasına zarar vermediğinden emin  olmanızı öneririz.

Koltuk kılıfları koltuklar üzerindeki kalıcı lekeler deformasyonlar ve sigara yanığı gibi hoş görülmeyecek kusurları gizleyebileceği için var ise çıkartılmasını tavsiye ederiz.Tavan döşemesi konsol gibi aracın diğer kısımlarınıda inceledikten sonra test sürüşü adımına geçebilirsiniz

Test Sürüşü

Gerekli bilgi ve tecrübeye sahipseniz aracın motor-mekanik ve yürür durumu hakkında bilgi sahibi olmak adına araç sahibinin izni ve refakatiyle küçük bir yol testi gerçekleştirebilirsiniz. Bu yol testinde bütün anormal sesleri dinlemeli, aracın hızlanmasını,araç otomatik ise şanzıman vites geçişlerini / araç manuel ise baskı balata durumunu kontrol etmelisiniz. Eğer bu konular size yabancı gelmekteyse bir sonraki adımımız olan oto ekspertiz adımına geçebilirsiniz

Oto Ekspertiz

Oto ekspertiz firmaları almak istediğiniz aracı sizler adına detaylıca inceleyen sizlere raporlayan gerekli usta ve ekipmanlara sahip kuruluşlardır. Tavsiyemiz ekspertiz seçimi yaparken en kaliteli hizmeti ve hizmet paketlerini sunan kurumları tercih etmeniz olacaktır. Yapılan işlemler ardından aracın ihtiyaçları belirlenir sunum ile sizlere iletilir.

Satın Alma Karar Süreci

Oto ekspertiz işlemleri bittiğinde yapılan sunum ardından varsa aracın eksikleri ve arızalarının giderilme maliyeti çıkartılmalı yetkili servis veya özel servislerden fiyat araştırması yapılıp değerlendirme sürecine geçilmelidir.

Yapılan pazarlıklar, mevcut masraflar, aracın fiyatı gibi değişkenler hesaplanarak aracın size uygun olması durumunda alım kararını gerçekleştirebilirsiniz. Araç alırken dikkat edilmesi gerekenler  ? sorusunu sizler için yanıtladık umarız faydalı ve bilgilendirici olmuştur.

Yazar: HOSPITACAR OTO EKSPERTİZ

Araçlar hakkındaki güncel bilgileri yakından takip edip sürekli kendini güncelleyen, bilgilendirici içerikler oluşturan bir blog yazarı.

Yorum Kapalı.